Fans of IBM Z - Group home

IBM Z Nedir?

By Görkem Kılınç posted Wed May 26, 2021 07:32 AM

  

IBM Z nedir?

İşletmenizin bu özel, güvenli ve esnek hibrit multicloud ortamından nasıl yararlanabileceğini keşfedin

This article is a Turkish translation of the "What is IBM Z?" article from the IBM Developer website written by Joris Mertens on February 26, 2020.

Bu makale Joris Mertens tarafından yazılan ve IBM Developer web sitesinde 26 Şubat 2020 tarihinde yayınlanan "What is IBM Z?" adlı makalenin Türkçe çevirisidir.

 

 

IBM Z’yi daha önce hiç duymadınız mı? Ya da duydunuz ve daha fazlasını mı öğrenmek istiyorsunuz? Doğru yerdesiniz! Bu soru-cevap yazısı size IBM Z’yi tanıtacak ve onun yardımıyla işletmenizin nasıl güvenli, esnek ve özel hibrit multicloud ortamında uygulamalar geliştirebileceğini öğrenme yolculuğunuza başlamanızı sağlayacak.

IBM Z nedir?

IBM Z, 2000 yılında z900 ile başlayan ve günümüzde Eylül 2019’da piyasaya sürülen z15 ile devam eden Z/Mimarisi’ne sahip ana bilgisayar ailesinin adıdır (‘Z’ adını İngilizce ‘zero downtime’ yani ‘sıfır kesinti’ den alır, bu isim sistemin dayanıklılığını ifade eder) . IBM Z, IBM S/390 çip mimarisini kullanmaktadır. IBM Z çok ileri seviyede güvenlidir, bütün ekosistem dahilinde işlenen veri özel olarak atanmış kriptografi işlemcileri tarafından şifrelenir ve şifreleme anahtarları endüstride kullanılan en güvenli Donanım Güvenlik Modülü (Hardware Security Module, HSM) tarafından korunur.

IBM Z mimarisi hangi açıdan diğer sunucu mimarilerinden farklıdır?

IBM Z’nin muazzam büyüklükteki önbellek ile çalışmak için tasarlanmış kendi mimarisi ve IBM’e özgü S/390x çip mimarisini kullanarak kurumsal iş yükünün üstesinden gelebilen komut takımı vardır. S/390x mimarisi; SUSE, Red Hat ve Ubuntu dahil olmak üzere birçok yaygın Linux işletim sistemi ve ayrıca çok sayıda açık kaynak uygulama tarafından desteklenmektedir.

Z’de işletim sistemi olarak hangi seçenekler vardır?

IBM Z’nin çalıştırdığı işletim sistemleri arasında z/OS, z/VM, z/VSE, z/TPF ve Linux vardır. Aslında genellikle tek bir ana bilgisayar üzerinde aynı anda birden fazla işletim sistemi çalışır. IBM Z’de kullanılan LinuxONE Linux çalıştırmak için özelleştirilmiş bir işletim sistemidir; bu sayede Linux işletim sisteminin avantajları ile ana bilgisayarın üstün veri güvenliği, ulaşılabilirlik, performans, verimlilik, maliyet tasarrufu gibi güçlü yanları bir araya getirilmiştir.

IBM Z güncel olarak nerelerde kullanılmaktadır?

IBM Z’yi dünyada en büyük 50 bankanın 44’ü ve en büyük 10 sigorta şirketinin yanı sıra çok sayıda devlet, sağlık, havayolu ve ticaret kurumu dahil olmak üzere en yüksek düzey performans, güvenlik, dayanıklılık ve ulaşılabilirlik gerektiren birçok kurum ve şirket kullanmaktadır. Daha fazla örnek için IBM Z vaka çalışması ve müşteri başarı hikayeleri web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir sonraki adım

Daha fazlasını mı öğrenmek istiyorsunuz? Aşağıdaki kaynaklar IBM Z bilgi ve becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir:

2 comments
20 views

Comments

Sat May 29, 2021 08:15 AM

Thanks Sudharsana!

Thu May 27, 2021 01:28 AM

Thank you Gorkem for translating this content to Turkish. Please do amplify it on social media as well - this is great work!